Grillitud rohumaaveise antrekoot

Grillitud rohumaaveise antrekoot

Esimene soojem kevadpäike meelitab grillisõbrad õue mõnusaid maitseelamusi püüdma isegi siis, kui termomeetril soojapügalaid veel napib. Grillahjult pühitakse tolm, tarvikud lüüakse läikima, söekoti tühjendamine kuulutab peatset maitsvat kõhutäit. Aga mis oleks, kui viiks alanud grillihooajal oma oskused uuele tasemele? Grilliks õige antrekooti, seda Eesti Rohumaaveise oma!

Kõik algab kvaliteetsest veiselihast

Et üht mahlast ja maitsekat veiseliha steiki üldse mekkida saaks, tuleb valida sobiv tükk korralikku ja kvaliteetset veiseliha. Grillimiseks sobib ideaalselt Eesti Rohumaaveise antrekoot, mis on veise selja turjaosast lõigatud väga õrn lihatükk. Tegu on Eesti rohumaadel kindlatel põhimõtetel kasvatatud puhtatõulistelt veistelt pärineva lihaga, mida on 2-3 nädalat laagerdatud. Laagerdamise käigus lagundavad lihas sisalduvad ensüümid sidekude ning olemuselt õrn antrekoot muutub veelgi pehmemaks, omandades ka laagerdunud lihale omase maitse- ja lõhnabuketi ning sügava tumepunase värvuse.

Ettevalmistuse A ja O

Grillimist tasub ette planeerida ja antrekoodil tund kuni paar enne küpsetama asumist toatemperatuuril seista lasta. Nii kaotab liha küpsetamisel vähem vedelikku, küpseb kiiremini ja ühtlasemalt. Liha pakist välja võttes seda vee all loputada pole vaja – liigne niiskus tuleb liha pinnalt hoopis köögipaberiga kuivatada. Kuigi lihale võib põnevaid maitsenüansse lisada erinevate marinaadidega, on klassikalisteks antrekoodi kaaslasteks oliiviõli, sool ja pipar. Piserda oliiviõli otse liha pinnale, maitsesta ohtralt soola-pipraga ning patsuta maitseained kergelt liha sisse – nii lihtne ettevalmistus ongi!

Grillmeistrite nipid

Steik vajab teravat kuumust, kuid mitte lahtist leeki. Sobivaimad on kuumalt hõõguvad, kerge tuhakihiga kaetud söed. Aseta küpsetamiseks ette valmistatud antrekoot grillile ja lase grillil lihaga imet teha. Ole grillimisel kannatlik ja järgi põhimõtet, et pöörad liha vaid ühe korra, küpsetades enne liha ühe poole, siis teise. Grillmeistri arsenalis olgu ka korralikud töövahendid – liha pööramiseks kasuta näpitsaid, sest kahvliga liha torkides pääsevad lihamahlad välja ja steik muutub kuivaks. Pea meeles, et marmorja tekstuuriga antrekoodist grillimise käigus välja sulav rasv on igati ootuspärane, veelgi enam – sütele sattudes suitsev rasv annabki lihale just selle õige ja iseloomuliku maitse. Grilli antrekooti ca 5 minutit kummaltki poolt ja tõsta steik seejärel ca 10 minutiks toatemperatuurile „puhkama“. Selle ajaga jõuavad lihamahlad parajalt jahtuda ega valgu lahti lõikamisel lihast välja. Anna steigile viimane lihv piserdades sellele veel veidi oliiviõli, lisa värsket sidrunimahla, hakitud peterselli, vajadusel pisut soola-pipar ja voila! valmis on saanud imemaitsev ja mahlane, otse maitsenaudingute taevasse lennutav Eesti Rohumaaveise antrekoot!

Kui kaua küpsetada?

Vali küpsetusaeg vastavalt steigi kaalule ja soovitud küpsusastmele.

Küpsusaste

Kaal

180g

220g

Rare / tooresküps

2 min

2-3 min

Medium / keskmine küps

3-4 min

4-5 min

Well done / täisküps

5-6 min

6-7 min

*Aeg on antud ühe lihapoole küpsetamise kohta.

Kuidas tuvastada liha küpsust?

Hinda liha küpsust kasutades võrdluseks oma kätt. Aseta omavahel kokku pöial ja nimetissõrm ning katsu teise käega suure pöidlalihase pinget – selline pinge vastab liha tooresküpsele küpsusastmele. Pöidla ja väikese sõrme kokku panemisel tekkiv lihaspinge võrdub täisküpse steigiga. Vahepealsed sõrmed annavad võrdluseks keskmise küpsuse.

Grillitud rohumaaveise antrekoot